Efesan Machining, otomotiv endüstrisine parça üretmek amacıyla 1980’li yıllarda Şesan adıyla İstanbul’da kurulmuştur. 4. Levent’te başlattığı üretimini 2003 yılında Gebze TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 15.000 m2 alana sahip fabrikasına taşıyan Efesan Machining, teknolojik gelişmelere uygun, daha yüksek kapasiteli üretim imkânı elde etmiştir.

2010 yılında ortaklık yapısı ile Efesan Grup şirketleri arasına katılan Efesan Machining’in tüm hisseleri 2014 yılında satın alınarak kararlarda ve yatırımlarda hız ve etkinlik sağlanmıştır.

Efesan Machining’in gelişim süreci, müşterileri için tam bir çözüm ortağı olma hedefiyle, 2018 yılında alınan stratejik kararla, talaşlı imalata odaklanılmasıyla devam etmiştir. Efesan Machining, Efesan Demir ile birleşerek elde ettiği sinerjiyle ve yeni markasıyla kalite odaklı yolculuğunu sürdürmektedir.

Bugün Efesan Machining, üretimde kullandığı kalıpları, aparatları ve fikstürleri bünyesindeki kapsamlı ekipman ve tecrübeli mühendislik gücü ile üreterek, kendi alanında önde gelen müşterilerinin kaliteli ürün ihtiyacını günün teknolojik koşullarına uygun standartlarda karşılamaktadır.